szkolenia HACCP, GHP, GMP, bezpieczeństwo żywności, jakość żywności

 In English: about us
Nasi partnerzy

Dalmyt - pest control, zwalczanie szkodników, kontrola szkodnikówWotum nieufności dla Andrzeja Wojtyły

Najnowszy numer miesięcznika "Bezpieczeństwo i Higiena Żywności" juz w sprzedaży. W numerze:  Wotum nieufności dla Andrzeja Wojtyły, Głównego Inspektora Sanitarnego.

Wotum nieufności dla Andrzeja Wojtyły
Andrzeja Wojtyłę, Głównego Inspektora Sanitarnego, usiłowali przywołać do porządku jego pracownicy, protestując przed budynkiem Ministerstwa Zdrowia w piątek 20 czerwca. Andrzej Wojtyła wyszedł do protestujących, po długich namowach najbliższych doradców. Przekonał go argument, że polityka chowania głowy w piasek i ukrywania przed nimi własnych nieudolności oraz niewykonywania statutowych obowiązków nie ma sensu.

Doradcy Głównego Inspektora usiłowali przekonać swojego szefa, by w końcu wstał zza biurka i przestał być jedynie „inspektorem malowanym”. Spotkanie z protestującymi miało zaprzeczyć opiniom, iż Andrzej Wojtyła nie jest w stanie podejmować decyzji i pokazywać się publicznie, a urzędem kieruje za niego jego zastępca, Przemysław Biliński. Udało się jedynie połowicznie. Andrzej Wojtyła w końcu wyszedł do protestujących, ale jego odpowiedzi na ich pytania były mętne i niekonkretne.

O co chodziło protestującym? Domagali się m. in. wzrostu wynagrodzeń zasadniczych o 500 zł, zapewnienia środków na funkcjonowanie inspekcji oraz utrzymania dotychczasowych zadań i kompetencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W obu tych sprawach między polityką Wojtyły, a priorytetami pracowników inspekcji zachodzi konflikt.

Główny Inspektor nie zabiega o podwyżki wynagrodzeń dla pracowników inspekcji. Wygląda również na to, nie zamierza uczestniczyć w dyskusji o przyszłym podziale kompetencji rozmaitych inspekcji w zakresie bezpieczeństwa żywności, czy też powołaniu jednej inspekcji odpowiedzialnej za to bezpieczeństwo. Plan, by taka powstała, i podległa była ministerstwu rolnictwa nie zdrowia, wcielany jest w życie od początku tego roku. Wzorem innych krajów, kompetencje ministra zdrowia i podległej mu inspekcji sanitarnej miałyby zostać przeniesione wraz z częścią dotychczasowych kompetencji inspekcji sanitarnej do ministerstwa rolnictwa, i podległej mu inspekcji weterynaryjnej.

Andrzej Wojtyła odmawia nie tylko zajęcia stanowiska w tej sprawie, lecz także jakichkolwiek spotkań, na których o takie stanowisko mógłby zostać zapytany. W ostatnim czasie nie wziął udziału między innymi w spotkaniu ze związkiem pracowników utylizacji, targach bezpieczeństwa żywości EuroHiPeCo 2008, spotkaniu z szefami powiatowych i wojewódzkich inspektorów sanitarnych (gdy nieobecność wytknięto Wojtyle – nadrobił to, zwołując nową naradę na koniec czerwca). To nie Andrzej Wojtyła, a Przemysław Biliński spotykał się z wiceministrem rolnictwa odpowiedzialnym za bezpieczeństwo żywności (Kazimierzem Plocke) i omówił koordynację działań. Na wszystkich tych spotkaniach poruszona miała zostać sprawa planu podporządkowania inspekcji sanitarnej ministerstwu rolnictwa.

Postępuje tak, aby bez sprzeciwu czy podejmowania jakichkolwiek wyzwań – zachowując stanowisko i uposażenie – dotrwać przy jak najmniejszym wysiłku do końca swojej kadencji, który równoznaczny być może z końcem funkcjonowania Głównego Inspektoratu Sanitarnego w obecnym kształcie. Prowadzeniem takiej polityki Andrzej Wojtyła wyrobił sobie wśród pracowników opinię najgorszego Głównego Inspektora Sanitarnego w historii. Choć obejmując władzę w inspekcji, Wojtyła zapowiadał zmiany, w praktyce pod jego rządami GIS nie zmienił się nic. Wojtyła zapomina również, że jest powołany do tego, żeby być obecnym tam, gdzie toczą się istotne debaty dotyczące zdrowia publicznego.

Demonstrację zorganizował NSZZ „Solidarność” pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, poparło ją m.in. Forum Związków Zawodowych. Według szacunków policji uczestniczyło w niej ponad 500 osób z całego.

W najnowszym numerze "Bezpieczeństwa i Higiena Żywności" także:
* Rozmowa z Markiem Sawickim, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi
* Sprzedaż bezpośrednia - jak nie wylać dziecka z kąpielą
* Model salfordzki, alternatywa dla HACCP


 

Nasze wydawnictwa
"Bezpieczeństwo i Higiena Żywności"
2006-2007 © Biuro Promocji Jakości
szkolenia HACCP, GHP, GMP, bezpieczeństwo żywności, jakość żywności
Projekt & cms: www.zstudio.pl