szkolenia HACCP, GHP, GMP, bezpieczeństwo żywności, jakość żywności

 In English: about us
Nasi partnerzy

Dalmyt - pest control, zwalczanie szkodników, kontrola szkodnikówIJHARS skontrolowała makaron

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziła jakość handlową oraz prawidłowość znakowania makaronu. W trakcie kontroli brano pod uwagę zgodność z obowiązującymi przepisami i deklaracją producenta, a także jakości surowców stosowanych do jego produkcji.

Najbardziej merytoryczna debata roku 2009!

21 grudnia w siedzibie Biura Promocji Jakości przy ul. Resorowej 10 na warszawskim Wilanowie odbyła się coroczna przedświąteczna debata miesięcznika Bezpieczeństwo i Higiena Żywności. Dyskusję moderował redaktor naczelny BiHŻ, a zarazem prezes Biura Promocji Jakości – Tadeusz Wojciechowski.

Pomidory dopiszą

Jak prognozuje Światowa Rada Pomidorów Przemysłowych, tegoroczne zbiory pomidorów przemysłowych na świecie będą rekordowe. Dane producentów zebrane z ponad 90 proc. krajów mówią o wielkości 42,2 mln ton wobec 36,6 mln ton z zeszłego roku i 33,8 tys. ton sprzed dwóch lat – informuje FAMMU/FAPA.

Słabo z czystą energią

Polska najgorzej wypada spośród nowych państw członkowskich, jeśli chodzi o produkowanie energii ze źródeł odnawialnych – ostrzega specjalizujący się w tematyce unijnej portal EU Observer. A do produkcji ekoenergii zobowiązują nas przepisy UE – informuje TVP Info.

Gala EuroCertyfikat 2009

26 listopada 2009 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Wielka Gala wręczenia EuroCertyfikatów 2009. Głównym organizatorem wydarzenia jest Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe, przy współpracy z EuroFirma Media Sp. z o.o. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W uroczystości udział wzięło ponad 400 osób.

200 ton mięsa sprzed ćwierć wieku

Niemal 200 ton starego, nawet 26-letniego mięsa trafiło do polskich przedszkoli, szkół, domów starców i sklepów spożywczych. Reporterzy programu „Uwaga!” emitowanego na stacji TVN i dziennikarze szwedzkiego dziennika „Svenska Dagbladet” natrafili na trop międzynarodowej afery mięsnej.

Więcej ale mało, czyli polskie gospodarstwa ekologiczne

W Polsce co roku stale wzrasta liczba gospodarstw ekologicznych. W 2008 r. było ich już ok. 15 tys., a rok wcześniej - 12,1 tys. Takie dane podaje w swoim najnowszym raporcie Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Coraz więcej jest także firm zajmujących się przetwarzaniem żywności ekologicznej.

Biologia i biznes

Ósma edycja jedynej biznesowej imprezy w sektorze biotechnologii i LifeScience – BioForum, już za nami. Wydarzenie zgromadziło ponad 800 uczestników z 10 krajów, a w jego ramach miało miejsce 230 spotkań biznesowych i zaprezentowano przeszło 80 projektów.

Ranking Agro Trendy 2009

14 października w warszawskiej restauracji Villa Foksal odbyło się uroczyste podsumowanie VI edycji rankingu zakładów mleczarskich „Agro Trendy”. Przy okazji tego podsumowania zorganizowana został również konferencja na temat „Przyszłość branży mleczarskiej: szanse i zagrożenia”. Spotkanie otworzył Marek Sawicki.

Co będzie z łańcuchem?

Coraz częściej w Polsce i wielu państwach Unii Europejskiej mówi się o konieczności precyzyjnej kontroli łańcucha żywnościowego, czyli drogi, jaką żywność pokonuje z pola na talerz konsumenta - informuje Redakcja Rolna TVP.

Walka o suplementy

Rynek suplementów diety od trzech lat rośnie o blisko 20 proc. rocznie i jest już wart 2 mld zł - czytamy w Rzeczpospolitej. Zgodnie z polskim i unijnym prawem jest to żywność. Ale od 31 grudnia z supermarketów i drogerii mają zniknąć produkty jednocześnie spełniające kryteria suplementów diety i produktów leczniczych.

Pieniądze na promocję mięsa

Komisja Europejska rozdysponowała pieniądze na promocję żywności. Z trzech zgłoszonych polskich projektów zaakceptowano tylko jeden. Jego wartość to trzy miliony euro - informuje Redakcja Rolna TVP.

Poznaliśmy najlepszy zakład mięsny

3 czerwca ogłoszone zostały wyniki Rankingu Zakładów Mięsnych AgroTrendy. Wydarzenie poprzedziła ciekawa konferencja, w trakcie której zabrali głos wybitni specjaliści w dziedzinie przemysłu spożywczego, a szczególnie mięsnego. Wśród nich znalazł się także prof. Andrzej Pisula.

Rosja nie chce polskiego mleka

Szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert powiedział, że liczba dostawców do Rosji produktów mlecznych z krajów UE, w tym z Polski, może się zmniejszyć. Jego wypowiedź cytuje portal rosyjskiego dziennika „Wiedomosti”.

Prognoza IERiGŻ - ceny żywności będą stabilne

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ceny żywności do końca roku pozostaną stabilne. W grudniu jedzenie będzie jednak droższe o ok. 4,2-4,5 proc. w porównaniu z sytuacją sprzed roku. Prognozy takie przedstawia Krystyna Świetlik (IERiGŻ).

„Owoce w szkole” dla polskich uczniów

Prawie 300 tys. dzieci będzie otrzymywało bezpłatnie w pierwszym semestrze roku szkolnego 2009/2010 owoce i warzywa w szkole - poinformowała rzecznik Agencji Rynku Rolnego Iwona Ciechan. ARR przeznaczy na nią 12,2 mln euro, z czego środki krajowe to 3 mln euro, a z UE - 9,2 mln euro.

Warzywa i owoce pod lupą IJHARS

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przebadała kolejną grupę produktów. Tym razem kontrola jakości handlowej dotyczyła świeżych owoców, warzyw oraz pieczarek i koncentrowała się na artykułach znajdujących się w handlu detalicznym. Nieprawidłowości ujawnione w toku kontroli dotyczyły przede wszystkim znakowania artykułów.

Producenci żywności a sieci handlowe

Rolnicy i inni producenci żywności mogą wykorzystywać przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i podejmować wspólne działania, by przeciwstawić się praktykom dużych sieci handlowych - powiedział w Sejmie wiceprezes UOKiK Jarosław Król.

Poznaj Dobrą Żywność
Laureaci 2009

Tegoroczna gala wręczenia znaków Poznaj Dobrą Żywność odbyła się 7 grudnia. Znaki przyznano 223 produktom: mleczarskim, słodyczom, świeżym i przetworzonym owocom i warzywom, wędlinom, wyrobom garmażeryjnym oraz alkoholom.
Od początku działania programu „PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność” (2004 r.) znaki otrzymało ponad 600 wyrobów spożywczych. Przy czym prawo do używania na opakowaniach znaku Poznaj Dobrą Żywność minister rolnictwa i rozwoju wsi przyznaje tylko tym wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych.

Kryzys – zagrożenie dla rozwoju czy szansa budowania przewagi konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw

Konferencja odbędzie się dnia 26 listopada 2009 r. na Zamku Królewskim w Warszawie i połączona będzie z uroczystą Galą wręczenia nagród w Międzynarodowym Konkursie „EuroCertyfikat 2009”. Konferencja i Gala wręczenia EuroCertyfikatów objęta jest honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Żywność z etykietką

Unia Europejska poważnie rozważa wprowadzenie oznaczeń informujących, z jakiego kraju pochodzą oferowane w handlu produkty rolne. Projekt ten powstaje w wyniku prowadzonych konsultacji na temat bezpieczeństwa żywności. Wypływa z nich wniosek, że podobnych oznaczeń oczekują różne grupy – od producentów po konsumentów.

Minister rozmawia w Unii o mleku

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Marek Sawicki, uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli. Wśród głównych tematów dyskusji znalzały się sytuacja na rynku mleka oraz poprawa efektywności łańcucha żywnościowego.

Polskie mięso w Brazylii

Od kilkunastu lat polskie rządy nie są w stanie załatwić sprawy dopuszczenia polskiego mięsa oraz produktów poubojowych na brazylijski rynek. To ma się wkrótce zmienić, w najbliższych tygodniach wybrane polskie zakłady mięsne skontrolują inspektorzy weterynaryjno-sanitarni z Brazylii.

Kłopoty z tucznikiem

Ceny zrobiły swoje. Rolnicy niechętnie wracają do hodowli tuczników. Jeszcze pół roku temu tempo odbudowy pogłowia w Polsce dawało nadzieję, że tuczników będzie nawet 16 milionów sztuk. Dziś to już nierealne. Najbardziej optymistyczne szacunki mówią, że będzie ich o milion mniej.

Liderzy Polskiego Eksportu

10 czerwca poznaliśmy listę Liderów Polskiego Eksportu. Nagrodę za rok 2009 przyznano w warszawskim hotelu Mariott w trakcie V Konferencji Programowej Stowarzyszenia Eksporterów Polskich. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Wicepremier i Minister Gospodarki – Waldemar Pawlak, oraz Minister Rolnictwa – Marek Sawicki.

Polski drób trafi do Korei

11 grudnia Główny Lekarz Weterynarii poinformował, iż w wyniku kontroli (15-26 listopada br.) zakładów mięsa drobiowego przez inspektorów National Veterinary Research and Quarantine Service, czyli władzy właściwej Republiki Korei –, wszystkie pięć zakładów, ubiegających się o prawo do eksportu produktów z mięsa drobiowego na rynek koreański uzyskało oficjalną zgodę na rozpoczęcie eksportu od 4 grudnia 2009 r.

40 mln zł na zakupy w e-sklepach

Potrawy, które znajdą się na wigilijnym stole, w dużej części będą pochodziły z internetu – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Szacuje się, że w okresie przedświątecznym Polacy wydadzą w e-sklepach spożywczych około 40 mln zł.

Jednak palić

Minister rolnictwa Marek Sawicki zadeklarował po czwartkowym spotkaniu z przedstawicielem branży zbożowej, że wystąpi do Urzędu Regulacji Energetyki w celu uzyskania certyfikatu, aby zboże mogło być spalanie w elektrowniach i elektrociepłowniach. Zdaniem rolników, certyfikat w ciągu dwóch tygodni otworzy im drogę dotarcia do zakładów energetycznych.

Wirus grypy świń nie daje o sobie zapomnieć

W zasadzie wszyscy oswoili się już z istnieniem wirusa A(H1N1) i wiadomości go dotyczące przyjmowane są ze znacznie większym spokojem niż jeszcze miesiąc temu. Wiele wskazuje jednak na to, że grypa świń przez długi czas może być bohaterem serwisów informacyjnych i musimy być gotowi na różne, często nieoczekiwane nowości.

Przyszłość mleczarstwa

Zdaniem wielu specjalistów z branży mleczarskiej dalszy jej rozwój w Europie będzie w mniejszym stopniu zależał od zwiększania produkcji tradycyjnych wyrobów, a w większym od zwiększenie liczby innowacyjnych, cenowo dostępnych, nakierowanych na zdrowie produktów – powiedział prof. Andrzej Babuchowski podczas VII Forum Mleczarskiego w Augustowie.

Rosjanie kontrolują polskie zakłady drobiarskie i mleczarskie

Od początku bieżącego tygodnia rosyjskie służby weterynaryjne będą kontrolowały polskie zakłady przetwórcze. Łącznie zostanie sprawdzonych 26 firm produkujących mięso i przetwory oraz 7 mleczarni.

E-żywność

Rocznie na żywność wydajemy w Internecie 100 mln zł. Wartość rynku rośnie o kilkadziesiąt procent rocznie, a niektórym sklepom obroty skoczą kilkakrotnie – czytam w Rzeczpospolitej.

Problem z banderolą

Producenci i importerzy alkoholi mocnych oraz win alarmują, że Ministerstwo Finansów doprowadziło do kolejnego wstrząsu na rynku produktów akcyzowych - pisze "Puls Biznesu".

Komisje już pracują

1 grudnia Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi, ogłosił skład dziewięciu komisji zarządzających funduszy promocji produktów rolno-spożywczych. Powstały one na podstawie Ustawy z 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, która weszła w życie w dniu 1 lipca br. Akty powołania członkom komisji wręczył podsekretarz stanu Artur Ławniczak. – Fundusze stwarzają okazję do nawiązania dobrej współpracy producentów i przetwórców. Musimy działać wspólnie, aby odnieść sukces na zagranicznych rynkach – stwierdził.Warto dodać, że w skład komisji zarządzających wchodzą przedstawiciele poszczególnych branż – po czterech przedstawicieli producentów i czterech przetwórców oraz po jednym przedstawicielu izb rolniczych.

Raport – ekologia to zdrowie

Nowy raport francuskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (AFSSA) uznał, że ekologiczna żywność jest pod wieloma względami (zwłaszcza odżywczymi) wartościowsza od konwencjonalnej. Zawiera mniej azotanów i pestycydów, które wiążą się z szeregiem problemów zdrowotnych, m.in. cukrzycą i chorobą Alzheimera – donosi BioKurier.

IJHARS podsumowała pierwszą połowę 2009 roku

W pierwszych 6 miesiącach 2009 r. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przeprowadziła łącznie 31 666 kontroli, z czego 4 189 na rynku krajowym oraz 27 477 kontroli w obrocie z zagranicą.

Minister przed Polagrą

Wielkimi krokami zbliżają się poznańskie targi Polagra. Jak co roku elektryzować będą zapewne całą branżę spożywczą i spotkają się z dużym zainteresowaniem nie tylko producentów krajowych, lecz także zagranicznych. Nie dziwi więc, że impreza ta angażuje również najwyższych przedstawicieli władzy w Polce. Specjalną konferencje zorganizował między innymi minister rolnictwa i rozwoju wsi – Marek Sawicki.

Szczyt na Resorowej

Tegoroczna wiosna obrodziła w różnego rodzaju istotne spotkania na szczytach. Byliśmy świadkami szczytu UE w Brukseli, szczytu UE-USA w Pradze oraz szczytu ONZ.
Redakcja „Bezpieczeństwa i Higieny Żywności” zorganizowała również „szczyt”, czyli debatę Rady Programowej oraz zaproszonych gości na temat wpływu kryzysu gospodarczego na polską i globalna gospodarkę rolno-żywnościową, która odbyła się 07.04 2009 w siedzibie redakcji „Bezpieczeństwa i Higieny Żywności” przy ul. Resorowej.

Chroniona Nazwa Pochodzenia wiśni nadwiślanki

16 grudnia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano rozporządzenie Komisji (WE) nr 1232/2009 umieszczające w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę wiśnia nadwiślanka (ChNP).

Polacy lubią miód

Spożycie miodu w Polsce w ciągu dwóch lat wzrosło dwukrotnie. Przeciętny Polak zjada około 60 dkg miodu rocznie, a jeszcze dwa lata temu było to 30 dkg – szacuje Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych. Zdaniem ekspertów, jest to m.in. wynik zakończonej właśnie kampanii promującej miody i produkty pszczele.

Mon 810 raz jeszcze

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności na wniosek 6 krajów członkowskich po raz kolejny dokonał ponownej oceny bezpieczeństwa kukurydzy MON 810. Wcześniejsza opinia naukowego panelu ds. GMO opublikowana 30 czerwca została zastąpiona nową opinią z dnia 30 lipca 2009 r. Z konkluzji ekspertów z Panelu ds. GMO EFSA wynika, że ponowna ocena potwierdziła poprzednie wyniki w zakresie bezpieczeństwa tej odmiany.

Kontrola wędlin

W pierwszych trzech kwartałach 2009 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych skontrolowała 101 zakładów przetwórstwa mięsnego, co stanowi ok. 1/3 podmiotów tej branży na terenie kraju. Spośród skontrolowanych zakładów mięsnych deklarujących zgodność produkcji z Polską Normą nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych stwierdzono w przypadku 17 podmiotów (31,5 proc. zakładów). Natomiast spośród skontrolowanych zakładów mięsnych deklarujących zgodność produkcji z Zakładowymi Normami nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych stwierdzono w przypadku 4 podmiotów (9,7 proc. zakładów).

Ziemia dla rolników

Minister rolnictwa szykuje wielką wyprzedaż gruntów po byłych PGR-ach – podał dziennik Metro. Pod uwagę brane są ponad dwa miliony hektarów, głównie w Polsce Zachodniej i na Mazurach, czyli tam, gdzie na początku lat 90. zlikwidowano cieszące się obecnie złą opinią PGR-y.

Jakość wypieków

IJHARS objęła kontrolą pieczywo i bułkę tartą. Celem Inspekcji było sprawdzenie oznakowania pieczywa oraz jakości handlowej bułki tartej, w zakresie cech organoleptycznych, parametrów fizykochemicznych i oznakowania opakowań. Na podstawie dokumentacji zakładowej sprawdzono również surowce stosowane do produkcji pieczywa oraz bułki tartej.

Nowy ZPPM

Od 10 listopada br. skrót ZPPM oznacza: Związek Polskich Przetwórców Mleka. - To sygnał dla pozostałych uczestników rynku mleczarskiego, że jesteśmy gotowi do współpracy z każdym zainteresowanym.

Wyprawa do Kraju Środka

Delegacja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod przewodnictwem podsekretarza stanu Mariana Zalewskiego w dniach 4-9 września odwiedziła Chiny. Głównym jej celem było przyspieszenie działań prowadzących do umożliwienia eksportu mięsa drobiowego i jego produktów, mięsa wieprzowego i jego produktów oraz koni i mięsa końskiego.

Kryzys dotknął producentów soków

Powód do narzekania mają nie tylko producenci zbóż. Przedstawiciele Krajowej Unii Producentów Soków przyznają, że ich branża dotkliwie odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego. Dotyczy to także segmentów, w których polski przemysł spożywczy uznawany jest za mocny, np. koncentratu jabłkowego.

Urodzaj oznacza niskie ceny

W Polsce, jak i w innych krajach Europy był dobry urodzaj zbóż. W związku z tym rolnicy nie mogą liczyć na atrakcyjne ceny za ziarno. Informację taką przekazał minister rolnictwa Marek Sawicki na konferencji prasowej w Siedlcach. Konferencja odbyła się w trakcie XVI Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym.

W dyskontach najtaniej

Firma badawcza Nielsen przygotowała dla „Rzeczpospolitej” porównanie cen koszyka 20 produktów spożywczych w zależności od kanału sprzedaży. Podobnie jak w badaniu czerwcowym ceny wzrosły średnio o 1,3 proc., choć we wcześniejszych badaniach regularnie spadały.

Nasze wydawnictwa
"Bezpieczeństwo i Higiena Żywności"
2006-2007 © Biuro Promocji Jakości
szkolenia HACCP, GHP, GMP, bezpieczeństwo żywności, jakość żywności
Projekt & cms: www.zstudio.pl