szkolenia HACCP, GHP, GMP, bezpieczeństwo żywności, jakość żywności

 In English: about us
Nasi partnerzy

Dalmyt - pest control, zwalczanie szkodników, kontrola szkodnikówSłabo z czystą energią

Polska najgorzej wypada spośród nowych państw członkowskich, jeśli chodzi o produkowanie energii ze źródeł odnawialnych – ostrzega specjalizujący się w tematyce unijnej portal EU Observer. A do produkcji ekoenergii zobowiązują nas przepisy UE – informuje TVP Info.

Do 2020 r. 20 proc. energii wytwarzanej w Polsce będzie musiało pochodzić ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatr, słońce czy woda. Dziennikarze EU Observer podkreślają, że wyjątkowo dobrze z ekoenergią radzą sobie Czesi, Węgrzy i Rumuni, a najgorzej wypada Polska. – Więcej energii z wiatru pozyskuje się w Rumunii, która do UE dołączyła dwa lata temu, niż w Polsce, która do wspólnoty dołączyła pięć lat temu. – powiedział Rod Christie, dyrektor General Electric na Europę wschodnią.

Według Christie’go jest kilka powodów, dla których w Polsce nie wytwarza się ekoenergii. Po pierwsze to biurokracja, która spowalnia uzyskanie pozwolenia na budowę siłowni. Po drugie to struktura własności ziemi w Polsce – działki są zbyt rozdrobnione i trudno kupić duży grunt np. pod siłownię wiatrową. Ostatnią przeszkodą jest brak politycznej woli, by uchwalić ulgi dla producentów ekoenergii. W wielu krajach UE przedsiębiorcy mogą liczyć np. na zwolnienia podatkowe czy dopłaty. Christie zaznacza, że w Polsce jest jednak duży potencjał na wytwarzanie energii odnawialnej – jak poinformował TVP Info.

Źródło: TVP Info

Nasze wydawnictwa
"Bezpieczeństwo i Higiena Żywności"
2006-2007 © Biuro Promocji Jakości
szkolenia HACCP, GHP, GMP, bezpieczeństwo żywności, jakość żywności
Projekt & cms: www.zstudio.pl