szkolenia HACCP, GHP, GMP, bezpieczeństwo żywności, jakość żywności

 In English: about us
Nasi partnerzy

Dalmyt - pest control, zwalczanie szkodników, kontrola szkodnikówZiemia dla rolników

Minister rolnictwa szykuje wielką wyprzedaż gruntów po byłych PGR-ach – podał dziennik Metro. Pod uwagę brane są ponad dwa miliony hektarów, głównie w Polsce Zachodniej i na Mazurach, czyli tam, gdzie na początku lat 90. zlikwidowano cieszące się obecnie złą opinią PGR-y.

Obszary te są łakomym kąskiem, bo po wejściu do Unii Europejskiej ceny działek wzrosły. Można też zarobić na dopłatach do ziemi. A za sześć lat może być na nie więcej chętnych, ponieważ znikną bariery w zakupie ziemi przez cudzoziemców z Unii Europejskiej.

Ziemia w Polsce mogłyby stanowi ciekawą ofertę np. dla farmerów z Holandii, którym brakuje gruntów rolnych. Minister rolnictwa Marek Sawicki nie czeka jednak na liberalizację handlu gruntami i kończy prace nad ustawą, która ułatwi ich preferencyjną sprzedaż. Ale nie będzie ona skierowana do firm, mieszkańców miast czy obszarników ziemskim. A tym bardziej cudzoziemców. Resort chce, by wspomniane obszary ziemskie trafiły do małych i średniej wielkości gospodarstw (do 500 ha) lub do spółek zakładanych przez byłych pracowników PGR-ów.

Rolnicy ze wspomnianych grup będą mogli kupować ziemię bez przetargu, a na uregulowanie należności w ratach dostaną 20 lat. Wystarczy, że na początek wpłacą tylko 10 proc. ceny. Ustawa nie zezwala także na spekulacje działkami, by uchronić ziemię przed szybką sprzedażą lub brakiem prowadzonych na niej upraw – Agencja będzie mogła ją odkupić. Ziemię wyprzeda wówczas Agencja Nieruchomości Rolnych zarządzająca popegeerowskim majątkiem. Ministerstwo nie wie jeszcze, kiedy projekt trafi pod obrady rządu.

Źródło: Metro

Nasze wydawnictwa
"Bezpieczeństwo i Higiena Żywności"
2006-2007 © Biuro Promocji Jakości
szkolenia HACCP, GHP, GMP, bezpieczeństwo żywności, jakość żywności
Projekt & cms: www.zstudio.pl