szkolenia HACCP, GHP, GMP, bezpieczeństwo żywności, jakość żywności

 In English: about us
Nasi partnerzy

Dalmyt - pest control, zwalczanie szkodników, kontrola szkodnikówRosjanie kontrolują polskie zakłady drobiarskie i mleczarskie

Od początku bieżącego tygodnia rosyjskie służby weterynaryjne będą kontrolowały polskie zakłady przetwórcze. Łącznie zostanie sprawdzonych 26 firm produkujących mięso i przetwory oraz 7 mleczarni.

Koordynacją rosyjskich inspekcji zajmuje się Polska Izba Mleka. Według dyrektor Izby, Agnieszki Maliszewskiej, do Polski przyjedzie kilku inspektorów, którzy zostaną podzieleni na trzy zespoły i rozjadą się po kraju. Rosjanie będą sprawdzali, czy warunki produkcji w kontrolowanych polskich zakładach odpowiadają wymogom sanitarno-weterynaryjnym. Dyrektor dodała, że kontrolami objęte zostaną wybrane gospodarstwa rolne i zakłady przetwórcze. Jako pierwsze zostaną sprawdzone zakłady drobiowe Drosed w Siedlcach.

Jeżeli inspekcja nie wykaże uchybień, zakłady produkcyjne będą mogły otrzymać rosyjski certyfikat, który daje prawo do eksportu produktów tej firmy na rynek rosyjski. Maliszewska zaznaczyła, że o przyznaniu takiego dokumentu zdecydują Rosjanie.

Zakończenie kontroli zaplanowane jest na 3 października.

Obecnie pozwolenie na eksport na rosyjski rynek ma 61 firm, w tym 9 zakładów produkujących mięso czerwone (wieprzowinę i wołowinę), 9 firm drobiarskich i 24 mleczarni. W pierwszym półroczu 2009 r., według wstępnych szacunków ministerstwa finansów, Polska wyeksportowała do Rosji żywność o wartości 290 mln euro, podczas gdy w analogicznym okresie 2008 r. firmy wywiozły tam produkty za 218 mln euro. Do Polski z Rosji w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2009 r. przywieziono żywność wartą ok. 20,5 mln euro. W całym 2008 r. eksport produktów rolno-spożywczych do Rosji wyniósł 486 mln euro.

Źródło: PAP / PortalSpożywczy

Nasze wydawnictwa
"Bezpieczeństwo i Higiena Żywności"
2006-2007 © Biuro Promocji Jakości
szkolenia HACCP, GHP, GMP, bezpieczeństwo żywności, jakość żywności
Projekt & cms: www.zstudio.pl