szkolenia HACCP, GHP, GMP, bezpieczeństwo żywności, jakość żywności

 In English: about us
Nasi partnerzy

Dalmyt - pest control, zwalczanie szkodników, kontrola szkodnikówKłopoty z tucznikiem

Ceny zrobiły swoje. Rolnicy niechętnie wracają do hodowli tuczników. Jeszcze pół roku temu tempo odbudowy pogłowia w Polsce dawało nadzieję, że tuczników będzie nawet 16 milionów sztuk. Dziś to już nierealne. Najbardziej optymistyczne szacunki mówią, że będzie ich o milion mniej.

Dokładnie rok temu w listopadzie hodowcy stad zarodowych odnotowali wzrost sprzedaży tuczników. Popyt na nie w ciągu krótkiego czasu wzrósł o 40 proc. To dawało nadzieję, że w szybkim tempie tuczników zacznie przybywać. Jednak ostatnie miesiące mocno skorygowały szacunki. Teraz, o szybkiej odbudowie stad mało kto mówi. To, co popsuło nastroje hodowcom, to sytuacja na rynkach europejskich. Eksport wieprzowiny z krajów Unii zmalał o 14 proc.

Tadeusz Blicharski z Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej mówi, że o tyle samo wzrosła presja rynku duńskiego, holenderskiego na rynek polski. Importujemy bardzo duże ilości mięsa. Zwłaszcza z Niemiec. To obniżyło ceny w Polsce i tym samym utwierdziło znaczną część rolników, że na opłacalność hodowli świń na razie nie ma co liczyć.

Witold Choiński z Polskiego Mięsa zauważa, że małe gospodarstwa albo zrezygnowały lub przestawiły się na inny rodzaj produkcji i jeszcze nie wracają lub wracają w mniejszym stopniu. Twierdzi także, że ten rok zakończymy najprawdopodobniej z pogłowiem sięgającym niespełna 15 milionów sztuk. To zasługa głównie dużych hodowców, którzy chcąc utrzymać rentowność, zmuszeni byli powiększać stada. Część z nich postawiła też na jakość.

Źródło: Pierwszy Portal Rolny

Nasze wydawnictwa
"Bezpieczeństwo i Higiena Żywności"
2006-2007 © Biuro Promocji Jakości
szkolenia HACCP, GHP, GMP, bezpieczeństwo żywności, jakość żywności
Projekt & cms: www.zstudio.pl