szkolenia HACCP, GHP, GMP, bezpieczeństwo żywności, jakość żywności

 In English: about us
Nasi partnerzy

Dalmyt - pest control, zwalczanie szkodników, kontrola szkodników19 listopada Światowym Dniem Toalet

Co trzecia osoba jest zdania, że toaleta w pracy sprawia wrażenie "nieświeżej" – badanie pt. „Europejski barometr opinii nt. toalet publicznych” ujawnia zwyczaje toaletowe Polaków.
Jak chętnie korzystasz z toalety w miejscu pracy? Jak często Polacy myją ręce po skorzystaniu z toalety? Międzynarodowa firma SCA, właściciel marki profesjonalnych rozwiązań higienicznych Tork, zbadała różnice między Polską a sześcioma innymi krajami europejskimi. Różnice, owszem, istnieją. 86 procent Polaków twierdzi, że zawsze myje ręce po wizycie w toalecie.

We Francji liczba ta wynosi 76 procent.37 procent Polaków jest zdania, że toaleta w miejscu pracy często sprawia wrażenie „nieświeżej”. W Finlandii tego zdania jest tylko 10 procent zapytanych. Badanie dotyczące toaletowych zwyczajów Europejczyków zostało zainspirowane Światowym Dniem Toalet obchodzonym 19 listopada.

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie firmy SCA przez Easyresearch/Questback zapytano 2500 Europejczyków o ich zwyczaje toaletowe w miejscu pracy. Polacy są skrupulatni, jeśli chodzi o mycie rąk po wizycie w toalecie, 86 procent respondentów utrzymuje, że myje ręce zawsze, a 14 procent – przeważnie.
Dbałość o higienę rąk to podstawa naszego zdrowia. Wirusy mogą przetrwać na często dotykanych powierzchniach, jak np. włączniki światła, przyciski do spuszczania wody, krany czy klamki, nawet do 72 godzin. Biorąc pod uwagę, że używamy naszych dłoni do prawie wszystkiego, a bakterie z rąk mogą łatwo przedostają się do ust, prawidłowa higiena dłoni jest kluczowa, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się zarazków – mówi Katarzyna Szczęsna, Product & Market Manager w firmie SCA.
Jeśli po wizycie w toalecie ręce mają być naprawdę czyste, należy użyć ciepłej wody i mydła oraz myć ręce przez 15-20 sekund. Równie ważne jest wytarcie rąk do sucha papierowym jednorazowym ręcznikiem. Wilgotne ręce „łapią” więcej zarazków z otoczenia niż suche, gdyż dostarczają im one idealnych warunków do szybkiego rozmnażania się. Ręcznik papierowy „usunie” bakterie z rąk w sposób mechaniczny, a następnie wyląduje w koszu - przecież używamy go tylko raz!
Ręczniki frotté, a także suszarki do rąk to prawdziwe siedliska bakterii. W przypadku ręczników frotté zarazki wytarte z rąk pozostają na nich i szybko się rozwijają, gdy ręczniki są wilgotne. To powoduje ryzyko, że zarazki zostaną przeniesione na następną osobę. Z kolei suszarki do rąk z ciepłym powietrzem mogą zwiększać ilość zarazków na rękach, gdyż ciepłe powietrze pomaga bakteriom się rozmnażać na naszych mokrych rękach– mówi Katarzyna Szczęsna.
Badanie wykazało, że 37 procent Polaków jest zdania, że toaleta w miejscu pracy często sprawia wrażenie brudnej. Tylko 17 procent zapytanych uważa, że toaleta jest zawsze czysta. 12 procent respondentów korzysta ze służbowej toalety rzadko lub wcale, wolą poczekać i skorzystać z toalety domowej.
Gdy toaleta jest brudna, Polacy mówią o tym kolegom z pracy – tylko 13 procent respondentów powstrzymuje się od komentarza. 37 procent biorących udział w badaniu komentuje to wprost.
Poproszeni o wskazanie najważniejszych cech toalety Polacy mówią, że musi być posprzątana i ładnie pachnąca, zaopatrzona w mydło w płynie i papierowe ręczniki, kosze powinny być opróżnione, a sama toaleta powinna znajdować się w odosobnionym miejscu. Mniej ważne jest natomiast nowoczesne wyposażenie toalet oraz dostępność nakładek na deskę sedesową.
Czystość ma oczywiście duże znaczenie. Bakterie pojawiają się tam, gdzie pojawia się brud. Szczególnie ważne jest regularne mycie często dotykanych powierzchni takich jak klamki, przyciski do spłukiwania wody, włączniki światła i krany oraz opróżnianie koszy na śmieci – mówi Katarzyna Szczęsna.
Aż 55 procent Polaków boi się zarażenia chorobami podczas korzystania z toalety w miejscu pracy.
Nie należy się martwić, że w publicznej toalecie złapiemy np. przeziębienie, o ile nie zapomnimy o umyciu rąk – mówi Katarzyna Szczęsna.
Badanie „Europejski barometr opinii nt. toalet publicznych” zostało wykonane z okazji Światowego Dnia Toalet, który obchodzimy 19 listopada – wydarzenia zainicjowanego przez organizację non-profit World Toilet Organization – w celu uwidocznienia problemów występujących w sanitariatach na całym świecie.
Uważamy, że ważne jest naświetlenie opinii użytkowników na temat higieny w toaletach oraz różnic występujących pomiędzy poszczególnymi krajami. Jednocześnie chcemy podkreślić znaczenie prawidłowej higieny rąk – mówi Katarzyna Szczęsna z firmy SCA.
W badaniu firmy SCA wzięło udział 300 Polaków, w sumie swoją opinię wyraziło 2500 Finów, Belgów, Niemców, Anglików, Francuzów, Polaków i Szwedów. W badaniu w równym stopniu uczestniczyli mężczyźni i kobiety w wieku od 20 do 64 lat.

Top lista – odsetek osób myjących ręce po wizycie w toalecie
• Anglia 89 %
• Niemcy 89 %
• Finlandia 89 %
• Szwecja 87 %
• Polska 86 %
• Francja 76,5 %

Top lista – odsetek osób sądzących, że toaleta w miejscu pracy często sprawia wrażenie brudnej
• Finlandia 10 %
• Szwecja 22 %
• Anglia 35 %
• Niemcy 35 %
• Polska 37 %
• Francja 48 %

Nasze porady
Jak utrzymasz odpowiednią higienę rąk:
1. Zmocz ręce czystą, ciepłą wodą.
2. Zaaplikuj mydło w płynie.
3. Pocieraj ręce energicznie, ze wszystkich stron przez ok. 20 sekund. Pamiętaj o umyciu miejsc miedzy palcami, obu kciuków (większość z nas ma skłonność do mycia tylko jednego kciuka!), pod paznokciami, zegarkiem i biżuterią.
5. Opłucz ręce czystą wodą.
6. Osusz dłonie papierowym ręcznikiem jednorazowego użytku aż będą całkowicie suche.
7. Użyj papierowego ręcznika do zakręceniu kranu czy dotknięcia klamki u drzwi przy opuszczaniu toalety, aby uniknąć kontaktu czystymi dłońmi z często dotykanymi powierzchniami. 

Jak utrzymasz czystość w służbowej toalecie:
• Często sprzątaj toaletę oraz regularnie myj – za pomocą czyściw jednorazowego użytku i detergentów - często dotykane po­wierzchnie tj. włączniki światła, przyciski do spuszczania wody, krany i klamki.
• Nie używaj jednej ściereczki do czyszczenia kilku przedmiotów wy­sokiego ryzyka (np. kla­mek, poręczy), by nie przenosić między nimi zarazków.
• Zadbaj o to, by kosz na śmieci nie był przepełniony.

Więcej informacji na www.tork.pl


O firmie SCA
SCA jest globalną firmą higieniczną i papierniczą, która rozwija, produkuje i dystrybuuje produkty higieny osobistej, produkty papierowe, opakowania oraz produkty drzewne. Portfolio marek higienicznych obejmuje takie globalne marki jak Tena i Tork, a także marki lokalne: Tempo, Zewa, Velvet, Libero, Libresse i Edet. Produkty SCA sprzedawane są w ponad 100 krajach na świecie. Obrót firmy SCA w 2009r. wyniósł 10,5 mld euro. Firma zatrudnia około 45,000 pracowników.
Więcej informacji o SCA znajdziesz na www.sca.com

O marce Tork
Marka Tork obejmuje kompletną ofer­tę produktów związanych z higie­ną i utrzymaniem czystości w toaletach w miejscach publicznych, segmencie HoReCa i służby zdrowia oraz przemysłowych miej­scach pracy. Dzięki doświadczeniu i znajo­mości kwestii higieny, Tork jest docenia­nym partnerem biznesowym w ponad 90 krajach. Tork jest globalną marką w portfolio firmy SCA.
Najnowsze informacje o marce i produktach Tork znajdziesz zawsze na www.tork.pl

Nasze wydawnictwa
"Bezpieczeństwo i Higiena Żywności"
2006-2007 © Biuro Promocji Jakości
szkolenia HACCP, GHP, GMP, bezpieczeństwo żywności, jakość żywności
Projekt & cms: www.zstudio.pl